KORONA VIRUS - NAVODILA ZA OBČANKE IN OBČANE TER UPORABNIKE STORITEV ZD PIRAN

KORONA VIRUS – Navodila za paciente

Nov koronavirus so poimenovali SARS-CoV-2. COVID-19 je novo poimenovanje za bolezen, ki jo virus SARS-CoV-2 povzroča.

ZNAKI BOLEZNI SO:

- vročina,

- kašelj,

- slabost,

- nahod,

- občutek  pomanjkanja zraka – oteženo dihanje, kar je običajno tudi

za pljučnico.

V januarju in februarju 2020 so zaznali primere tudi drugje na Kitajskem, posamezne primere pa še v državah Jugovzhodne Azije, Avstralije, ZDA in nekaterih evropskih držav Francija, Nemčija, Španija, Velika Britanija, Norveška, Nizozemska, San Marino, Švica in nam najbližji Italija in Hrvaška . Število potrjenih primerov se dnevno spreminja.

NAVODILA ZA PACIENTE:

Vse uporabnike in obiskovalce Zdravstvenega doma Piran naprošamo, da vi primeru stika, suma ali prisotnosti znakov podobnim Korona virusu:

1.    NE VSTOPATE V PROSTORE ZDRAVSTVENEGA DOMA IN OSTALIH ZDRAVSTVENIH USTANOV (zdr.domovi, bolnišnice, urgenca,..)!

2.    PRVI STIK Z ZDRAVNIKOM VPOSTAVITE TELEFONSKO (OSEBNI ZDRAVNIK, DEŽURNI ZDRAVNIK)

3.    OSTANITE DOMA V IZOLACIJI, IZOGIBAJTE SE VSAKRŠNEMU STIKU Z ZDRAVIMI OSEBAMI

Vstop potencialno bolnih ali bolnih oseb v Zdravstveno ustanovo pomeni visoko tveganje za okužbo za vse ostale prisotne (paciente in zdravstveno osebje).

PREPREČEVANJE PRENOSA:

Pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:

• Izogibamo se tesnim stiskom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni (vsaj 1,5 metra oddaljeni)
  • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
  • Upoštevamo pravila higiene kašlja.
  • Redno si umivamo roke z milom in vodo.
  • V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 %. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
  • Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
  • V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.
  • Izogibajte se regijam, kjer je potrjena prisotnost Korona virusa

Če sumite, da ste prišli v stik s Korona virusom oz. kažete tipične znake bolezni se telefonsko posvetujte z izbranim zdravnikom. V primeru, da imate težave z dihanjem pa lahko tudi z dežurnim zdravnikom. Vsi pravi sumi na okužbo s korona virusom bodo ustrezno s strani osebnega oz. dežurnega zdravnika preusmerjeni do točke za odvzem brisov.

Navodila in informacije o Korona virusu za Paciente:

Pojav novega koronavirusa SARS-CoV-2 | www.nijz.si

Koronavirus (SARS-CoV-2) - ključne informacije | www.nijz.si

Koronavirus - pogosta vprašanja in odgovori | www.nijz.si

koronavirus_nasveti-za-potnike.pdf

Navodila za zdravstvene delavce:

Koronavirus - zdravstveni delavci | www.nijz.si